x
,

Sağlıklı bir vücuda giren şeker(glukoz) pankreastan salgılanan insülin hormonu tarafından alınıp enerji olarak kullanılmak üzere kaslara, karaciğere ve yağ dokularına götürülür. Şeker hastalığı, bir diğer adıyla diyabette ise çeşitli nedenlerden ötürü vücut insülin üretemez ya da çok az üretir veya üretilen insülin etkisiz kalır.

olayısıyla depolanmak üzere gitmesi gereken dokulara gidemeyen şeker kanda birikir ve kan şekeri seviyesi çok yükselir. Bu durum şeker hastalığına neden olmaktadır. Kanda çok biriken şeker ise başta damarlar olmak üzere vücudun her bölgesine zarar vermektedir. Bu zararlar; kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon hastalığına, böbrek hastalığına, beyin ve sinir hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına, görme bozukluklarına, obeziteye ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır.

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere 2 çeşittir. Tip 1 hastalığı genelde küçük yaşlarda ortaya çıkan ve kronik bir şeker hastalığı çeşididir. Tip 1 diyabetin nedeni vücudun çok az insülin üretmesi ya da hiç üretememesidir. Tip 1 diyabetli hasta insülin iğneleri olmak zorundadır. Ya da günümüzde cilt altına takılan bir çip aracılığıyla vücuda ihtiyaç duyduğu zamanlarda otomatik olarak insülin verilmektedir. Tip 2 diyabet ise orta yaşlardan sonra genelde dengesiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanan fazla kilolar nedeniyle ortaya çıkan bir şeker hastalığıdır. Tip 2 diyabete neden olan en büyük faktör insülin direncidir. İnsülin direnci vücuttaki fazla yağlanma nedeniyle şeker depolanma dokularının insüline yanıt verememesinden dolayı ortaya çıkar.

Şeker hastalarında görülen bazı rahatsızlıklar şöyledir; sık idrara çıkma, aşırı susama, görmede bulanıklaşma, açlık krizleri, tatlı yeme krizleri, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma isteği, tansiyon sıkıntıları, vb gibi. Bu sağlık problemlerini yaşayan kişilerde şeker hastalığının kontrolü gereklidir. Şeker hastalığı açlık ve tokluk kan testleriyle ve idrar testleriyle ortaya çıkmaktadır. Kandaki şeker seviyesi 200 ve üzeri olan kişilerde şeker hastalığı bulunmaktadır. Şeker hastalığı teşhisi konan hastalar uzman doktorlar tarafından kan şeker seviyesini kontrol altında tutan ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

Şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet çağımızın giderek artan bir oranla en hızlı yaygınlaşan hastalıklardan önemli bir çeşididir. Şeker hastalığına her yaştan birey yakalanabilmektedir. Şeker hastalığının son dönemlerde yoğun olarak baş göstermesinin ardında yatan asıl temel neden dengesiz ve sağlıksız beslenme programına bağlı aşırı kilo alma, obezite ve şişmanlıktır. Bunun yanı sıra genetik, tansiyon hastalığı, yüksek kolesterol, ileri yaş, sporsuz ve hareketsiz yaşam, gizli şeker hastalığı gibi faktörler de şeker hastalığına neden olan faktörlerdir. Dolayısıyla şeker hastalığına yakalanmamak için her gün istikrarlı bir şekilde spor yapmalı, çok uzun süre hareketsiz kalmamalı, dengeli ve sağlıklı beslenmeli, sigara alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Buna ilaveten düzenli sağlık kontrollerinden geçilmelidir.

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.