x
,

SAF ARGAN YAĞI

KULLANIMI

1. Saçlar için:Birkaç damla argan yağı doğrudan saç diplerine uygulanabilir. Aynı zamanda şampuan ve saç kremi ile karıştırılarak da kullanılabilir.

2. Tırnaklar için:Tırnaklar üzerine birkaç damla argan yağı uygulanır ve ovulur. Alan bir streç ile sarılır bir süre bekletilir. Ardından su ile durulabilir.

3. Argan yağı cilde sürülür mü: Argan yağı cildi nemlendirmek için cilde uygulanabilir ve sürülebilir. Argan yağından 3 ya da 4 damla alınarak yüz ve boyun üzerine uygulanır. Uygulama sırasında dairesel masaj yapılabilir. Günde iki kez kullanıldığında yumuşak ve parlak bir cilt oluşturur.

MUHAFAZASI

– Uygun depolama koşulları önemlidir. Argan yağı hava almaya ağzı kapalı bir kap içerisinde saklanmalıdır.
– Tamamen ısıdan ve ışıktan uzak, karanlık, serin bir yerde saklanmalıdır.
– Bir cam şişede saklanabilir. Metal ya da plastik kaplar saklamak için uygun değildir. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

EK BİLGİLER

1. Argan Yağı Cilt Parlaklığı ve Cildi Gençleştirmek İçin Kullanılır:Çeşitli antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri içeren argan yağı cildi temizler ve var olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve yumuşatır. Cildin parlak ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Yatmadan önce cilde argan yağı ile masaj yapılabilir.

2. Erken yaşlanma belirtilerini engeller:Hava kirliliği ve güneş ışınları cilde zarar verir. Bu zarar sonucu cilt çabuk yaşlanır ve kırışmaya başlar. Argan yağı erken yaşlanma belirtilerini; kırışıkları ve ince çizgileri gidermek için de kullanılabilir. Aynı zamanda serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Cildin nemlenmesini sağlayarak cilt esnekliğini korur. İçerisindeki E vitamini var olan kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile argan yağı pek çok kozmetik ürün içerisinde kullanılmaktadır.

3. Hassas cildi besler ve nemlendirir:Hassas ciltler için temizleyici ve nemlendirici olarak kullanılabilir. Cilde derinlemesine nüfuz eder ve hassas ciltlere hiçbir zararı yoktur. Her gece cilde masaj yaparak bir miktar argan yağı uygulanabilir.

4. Dudak bakımı için:Pürüzsüz ve parlak dudaklara kavuşmak için de argan yağı sık kullanılan bir çözümdür. Biraz argan yağı, kahverengi şeker ve 3 ya da 4 damla vanilya özü ile karıştırıldıktan sonra bir kapta saklanır. Dudaklarda gün içinde uygulanabilir. Dudaklardaki ölü derilerin dökülmesine yardımcı olurken parlatıcı olarak da kullanılabilir.

5. Sivilce Tedavisi için Argan Yağı Kullanımı: Argan yağı sivilce yapar mı? Hayır, argan yağı tam aksine sivilcelere bitkisel çözüm arayanlar için tavsiye edilen bir sivilce geçirici bitkisel yağdır. Çeşitli antioksidanlar dolu ve E vitamini açısından zengin bir yağ olan argan yağı mükemmel bir anti inflamatuardır. Bu özelliği ile sivilcelere neden olan bakterilerin giderilmesine yardımcı olur. Sivilce izleri için de kullanılabilir.

6. Doğuştan gelen izleri iyileştirici özellikleri:Doğum lekelerinde de argan yağı kullanılabilir. Düzenli olarak izlerin üzerine argan yağı sürüldüğünde izlerde hafifleme görülebilir. Aynı zamanda enfeksiyonlarının giderilmesinde de etkilidir.

7. Tüm cilt sorunlarında:Cilt yumuşatıcı özellikleri ile birlikte anti inflamatuar etkisi nedeniyle tüm cilt sorunlarında kullanılmaktadır. Suçiçeği ve egzama gibi çeşitli inflamatuar cilt koşullarında etkili şekilde kullanılabilir.

8. Argan Yağının Tırnaklara Faydaları:Pembe, parlak tırnaklar için de argan yağı kullanılabilir. E vitamini açısından zengin olan argan yağı tırnak bakımında etkili bir bakım ürünüdür. Tırnak yapısını güçlendirir ve tırnakların daha parlak görünmesine yardımcı olur.

9. Doğal tıraş kremi: Argan yağı etkili bir tıraş kremi olarak da kullanılabilir. Bu yağ birkaç damla kadar temizlenmiş cilde ve tüylerin üzerine uygulanabilir. Ardından tıraş olunur. Cildin tahriş olmasını önler ve cildi yumuşatır. Tıraş sonrası losyonu olarak da kullanılabilir.
10. Argan yağı saça nasıl uygulanır: Argan yağı kullananlar arasında argan yağı saça sürülür mü biçiminde sorular akla geliyor olabilir. Saç yapısını güçlendiren argan yağı aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde hızla uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak saç üzerine uygulandığında kırık saç uçlarının tedavi olmasını sağlayabilir. Saçlarda oluşan hasarı ve yıpranmayı en azan indirir. Saç derisine masaj yağı olarak kullanılabilir. Argan yağı içeren saç bakım ürünleri de kullanılabilir.

11. Kıvırcık saçları kontrol altında tutar: Omega 9 ve omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini içeren argan yağı kıvırcık saçlar için mükemmel bir çözümdür. Saçların kabarmasını ve elektriklenmesini engeller. Saçlardaki ağırlığı alırken mükemmel bukleler yaratır. Ayrıca saçları nemlendirir ve yıpranmasını engeller. Saç şampuanına birkaç damla eklenerek kullanılabilir.

12. Argan Yağının Saçlara Faydaları:Saç yapısı zamanla yıpranabilir ve matlaşabilir. Bu durumda sağlıksız bir görünüm oluşur. Bu sağlıksız görünümden kurtulmak ve saçların parlamasına yardımcı olmak için de argan yağı kullanılabilir. Argan yağı, çeşitli vitaminler ve antioksidanlar içerir. Bu içeriği ile saçlardaki sertliğin giderilmesini sağlar. Bu yağ ile saçlara masaj yapıldıktan sonra 1 saat kadar beklenir ve saçlar yıkanır.

13. Saçlardaki hasarı onarır:Kimyasalların kullanımı ve diğer saç şekillendirme işlemleri saçların hasar görmesine neden olabilir. Argan yağı bu hasar gidermek için de kullanılmaktadır.

14. Kepek sorunu için:Kepek kuru kafa derisi nedeniyle oluşan bir cilt sorunudur. Bu sorunu gidermek için cildin nem dengesi korunmalıdır. Kepek sorunu için saç diplerine argan yağı uygulanabilir. Nemlenen cilt dökülme yapmaz ve böylelikle kepek sorunu ortadan kalkar. Haftada 3 kez aynı işlem uygulanabilir.

15. Doğal şekillendirme aracı:Yağsız ve hafif argan yağı saç şekillendirme malzemelerinde de kullanılmaktadır. Saf haliyle saçlara bir miktar uygulandığında saçlar daha kolay şekil alır. Aynı zamanda ısıl işlemler sırasında da saçı sıcağa karşı korur.
Genel sağlık için faydaları:

16. Kolesterol düzeyini düşürür: Argan yağı diğer bitkisel yağ içinde bulunan steroller (schottenol ve spinasterol) açısından zengindir. Bu nedenle vücuttaki iltihabı azaltır ve ayrıca kolesterol emilimini artırır. Yani kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca dolaşımı teşvik eder ve vücudun bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur.

17.Sindirim sağlığı için:Düzenli olarak hazımsızlıktan muzdarip kişilere de argan yağı tavsiye edilir. Sindirim fonksiyonlarının sağlıklı olmasını sağlarken mide ve bağırsakları da korur. İltihabı ve olası enfeksiyonları önler.

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.