x
,

Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olabilir. Ancak uzun süren saç dökülmeleri ciddi hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir.  Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 aya kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması ise bazı ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi uzman yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 3-4 ay sonra başlamakta ve bu faktörler tedavi edildikten 6-12 ay sonra normale dönebilmektedir.

Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4 ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir ancak uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir.

Bu döngü bir ömür boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamaz ve herhangi bir zaman diliminde saçın %85-90’i büyüme evresinde, %1-2’si dinlenme evresinde, %10-15’i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde “günde 100” saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı yukarıda anlatılan saçın fizyolojisinde ileri gelir. Bu evrelerin bilinmesi saç dökülmelerinde tedavinin neden uzun sürdüğünün anlaşılması bakımından da önemlidir.

1) Saç Dökülmesine Karşı Isırgan Otu Suyu veya Isırgan Otu Yağı ile Bitkisel Çözüm

Aktardan alacağınız ısırgan otu yapraklarını evde kaynar suya atıp demlendirin ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Isırgan otu suyu saç dökülmesini durdurup yeni saçlar çıkarmaktadır. Eğer ben böyle bir şeyle uğraşamam diyorsanız ısırgan otu yağı saç dökülmesine çözüm olabilecek bir diğer güzel seçenek. Aslında ısırgan otu yağının daha etkili olduğunu da söyleyebiliriz.

Isırgan Otu Suyunun Uygulaması

 • Aktardan ısırgan otu yapraklarını alın.
 • 1 litre kaynayan suya 1 avuç ısırgan otu yaprağı atın
 • 15-20 dakika demlendirin (yağın suya geçmesi için)
 • Ilık hale geldiğinde suyunu süzüp saçlarınıza bu su ile masaj yapın ve saç diplerinize güzelce yedirin. Saçlarınızı durulamayın!
 • Bu şekilde saçlarınızı yıkamadan yatıp uyuyun (streçe sarabilirsiniz.)
 • Isırgan otu yağının uygulamasında saç diplerinize yedirin ve durulamayın. Saçlarınız tarafından emilimi bitene kadar beklemeniz gerekir.
 • Saç dökülmesine bitkisel çözüm olan bu kürümüzü haftada 3-4 kez veya daha fazla uygulamanızda bir sakınca yoktur. Deneme yanılma yöntemiyle en doğru sıklığı kendiniz de bulabilirsiniz.

 

2) Saç Dökülmesine Karşı Bemiks + Evigen + Bepanthen Vitamin Karışımı

Aslında bu karışım bir vitamin karışımıdır. Zira Evigen bir E vitamini kompleksidir. Bemiks içerisinde de saçlarınızın ihtiyacı olan yeterli miktarda B12 ve diğer B grubu  vitaminler yer almaktadır. Bepanthen de yine saçların ihtiyacı olan organik kompleksler ve B vitaminleri içermektedir. Bu üçünü eczanelerden reçetesiz olarak temin edebiliyorsunuz.

Peki, Bemiks + Evigen + Bepanthen kürü etkili mi? Çok merak edilen bir nokta bu. Bu karışım işe yarıyor , sadece saç dökülmesini de durdurmuyor ayrıca yeni saçlar çıkıyor inanması güç biliyorum ama gerçek.

Uygulaması:

 • Bu üç bileşeni eczaneden alın. Küçük bir kaba bu ampulleri kırın (eczanede de hazırlatabilirsiniz.)
 • İçine 1-2 tatlı kaşığı badem yağı, 2 tatlı kaşığı da zeytinyağı atın (tercihe bağlı, ben bu şekilde çok daha iyi sonuç alındığı için tavsiye ediyorum. Bunları karıştırmasanız da olur.) bu iki yağın içerisinde saç derisinin kolayca absorbe edeceği yoğun E vitamini vardır.
 • Size kötü bir haberim var BEMİKS iğrenç kokuyor.. Bu koku saçlarınıza sinecek ama bu kötü kokudan da kurtulmanın yolu var bunun için karışıma biraz lavanta yağı veya şampuan katabilirsiniz. Şampuan etkisini azaltmaz korkmayın.
 • Karışımı saçlarınıza güzelce yedirin saç dipleriniz tarafından emilebilmesi için bu şekilde kafanızı streçle sarıp o şekilde yatıp uyuyun.
 • Sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz.
 • Bu saç dökülmesini engelleyici formülü haftada 2 -3 kez uygulayabilirsiniz eğer doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmuşsa doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket edin.

3) Saç Dökülmesine Karşı Soğan Suyu ve BAL Kürü ile Bitkisel Çözüm

Soğan suyu içerdiği yüksek sülfür minerali sayesinde saç foliküllerini uyarır ve saç hücrelerini yeniler. Kan dolaşımını hızlandırır, inflamasyonu ortadan kaldırır ve saç diplerinizde saç hücrelerine zarar veren mikroorganizmaları yok eder. Böylece saçlarınız kendi gücünü yeninden kazanır ve saç dökülmesine karşı etkili bir bitkisel çözüm geliştirmiş olursunuz.

NOT: 2002 de yapılan bir araştırmada 100 kişiden 74 ünde soğan suyunun kellik olan bölgelerde yeniden saç çıkardığı ispatlanmıştır.

Bal çok etkili bir antioksidandır. Yapısındaki zengin mineraller ve saçın ihtiyacı olan E, A ve B grubu vitaminler bakımından zengindir. (B12 ve E vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur.). Balın saçlarınızı, saç folüküllerinizi ve saç derinizi canlandırır, dayanıklı hale getirir. Saçlarınızın kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlar sonuç olarak saçların dökülmesine karşı etkili bir bitkisel tedavidir.

Uygulanışı

 • 1 büyük beyaz soğanı rodadan geçirin ve suyunu bir kaba sıkın
 • 1 yemek kaşığı balı bu soğan suyuna ilave edip yedirin
 • Saçlarınıza yedirerek masaj yapın, karışımı saçlarınızın diplerine iyice sürün
 • Başınızı bir bone veya streç ile sarıp 4-5 saat bekletin.
 • Bal soğanın derinizi tahriş etmesini engelleyecektir.
 • Haftada 3-4 kez veya daha fazla bu bakımı yapabilirsiniz.

4) Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak Suyu ve Hindistan Cevizi Yağı ile Bitkisel Çözüm

Sarımsak da tıpkı soğan gibi yüksek miktarda sülfür içermektedir. Sülfürün saç çıkarıcı ve saç dökülmesini durdurucu etkisi tartışılmaz..Bütün geleneksel saç dökülmesi tedavisi yöntemlerine bakın hep sarımsak vardır formülünde. Çevrenizden de sarımsak tavsiyesini duymuşsunuzdur. Sarımsak gerçekten çok etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı saçların ihtiyacı olan vitaminler ve aminoasitler açısından çok zengindir. Tek başına Hindistan Cevizi Yağı saçlar için bir şifa kaynağıdır.

 • 1 kelle sarımsağın tüm dişlerini soyup ezerek püre haline getirin
 • Sarımsağın üzerine 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ilave edin
 • 1 çay bardağı su ilave edip bir kapta kaynatın
 • Karışım kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin
 • Soğuduktan sonra karışımı özellikle kellik olan bölgelere uygulayın fakat saçlarınızın seyrek olduğu yerlere de uygulayabilirsiniz.
 • Bu karışımı saçınızda 30-60 dakika kadar bekletin, sonra saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz.

5) Saç Dökülmesine Karşı Kına ve Hardal Tohumu Yağı Kürü

Kına daha çok saçları boyamak için kullanılan bir madde ama saçlar için ve saç derisi için çok faydalı. Biz kınanın gücüne güç katmak için hardal tohumu yağı da kullanacağız. Bu karışım kel olan bölgelerden yeniden saç çıkmasını sağlıyor bu nedenle çok etkili.

 • Bir su bardağı hardal tohumu yağına 60 gr kadar kuru kına yaprağı ekleyin
 • Bu karışımı bir miktar kaynatın ve kellik olan bölgelere güzelce sürün ve bone ile başınızı kapatın.
 • Bir saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Haftada 2-3 kez bu kürü uygulayabilirsiniz.

Bu Kürler Dışında;

Saç Dökülmesine Karşı  Tavsiyeler

 • Protein bakımından eksik diyetler yapmayın, saçların yapısı protein olduğundan düşük proteinli diyetler saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Saçlarınıza jöle ve wax türü kimyasal içerikli şekillendiriciler sürmeyin bunun yerine saç besleyici ve dökülmeyi önleyici kremleri tercih edebilirsiniz.
 • B12 ve E vitamini bakımından zengin besinlerle beslenin.
 • Saçlarınızı çok fazla uzatmayın (erkekler için) Saçlarınızı kısa tutarsanız dökülmeleriniz zamanla azalır. Uzun saç ağırlaşır ve daha kolay dökülür.
 • Saçlarınıza çok fazla fön çekerseniz fön makinesi saç köklerinizi yakar ve bunun farkına bile varmazsınız. Ölen saç hücreleri saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bunu yaşamamak için fön makinesini yakın tutmayın.
1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.