x
,

Nane Yağı

KULLANIMI

Akne tedavisi, cildin nemlenmesini sağlama gibi durumlarda nane yağını cilde doğrudan uygulayabilir ya da farklı yağlarla bir araya getirerek ondan destek alabilirsiniz.

Örneğin güneş yanıkları için nane yağını kullanmak istiyorsanız bir ölçek Hindistan cevizi yağı ile bir ölçek nane yağını karıştırıp kullanabilirsiniz. Böylece yanıklarınız ferahlayacak ve iyileşme süreci hızlanacaktır.

Eğer saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmak istiyorsanız kullandığınız şampuanın içine nane yağı damlatmanız yeterli olacaktır.

Nane yağını harici olarak değil de doğrudan ağız yoluyla tüketmek isterseniz bir su bardağı suya bir-iki damla nane yağı damlatarak onu değerlendirebilirsiniz. Nane yağını bu şekilde kullanırsanız ağız kokularından hazımsızlıktan ve bulantılardan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Bazı durumlarda bulantılar için sadece nane yağının kokusundan da destek almanız işe yarayacaktır, aklınızda bulunsun.

Eğer nefes alma sıkıntıları çekiyor, sinüslerinizde bir tıkanma hissediyor ya da burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız büyükçe bir kasenin içine kaynar su ekleyip içine 5-10 damla kadar nane yağı damlatabilir, o sudan yükselen buharla burnunuza buhar banyosu yaparak tıkanıklıklardan kurtulabilirsiniz. Bu uygulama, horlama sorunu olanlara da iyi geliyor, bizden söylemesi.

Baş ya da kas ağrılarından kurtulmak içinse nane yağını sürüp masaj yaparak yaydırmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz bu masaj sırasında burun deliklerinizin etrafına da birkaç damla nane yağı sürerek süreci hızlandırabilirsiniz.

Son olarak, dudak çatlaklarından kurtulmak ya da dudaklarını daha dolgun göstermek isteyenlerin de birkaç damla nane yağını doğruca dudaklarına sürmeleri gerektiğini söyleyelim. Yanız hemen uyaralım, bu uygulama hafif bir yanma hissine neden olabilir ve dudakları dolgunlaştırma özelliği birkaç saat içinde geçebilir.

MUHAFAZASI

Endişeler ve Potansiyel Etkileşimler
Nane yağını, ağız yoluyla yiyeceklere belirli miktarlarda koyarak veya cildinize sürerek güvenle kullanabilirsiniz. Nane yağı, mide yanması, kızarma, ağız yaraları, baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı reçeteli ilaçlar ve tezgah üstü ilaçlar nane yağıyla olumsuz etkileşime girebilir. Bağırsaklarla ilgili nane yağı takviyeleri, mide yanması, mide bulantısı ve bazı ilaçların hızlı emilimine neden olan hızlı çözülmeye neden olabilir. Gerekli önlemleri alın.

Nane, demir takviyesiyle aynı anda alındığında demir emilimini azaltabilir. Demir takviyeleri ve nane yağı kullanıyorsanız, ikisi arasında en az 3 saat olmalıdır.

EK BİLGİLER

 • Doğal bir ağrı kesici görevi görerek kas ve karın ağrılarını dindiriyor
 • Kan dolaşımına olumlu etki ederek baş ağrılarının da daha hızlı geçmesini sağlıyor
 • Tıkanan sinüslerin açılmasına yardımcı oluyor
 • Yüksek ateşi düşürme konusunda vücuda destek oluyor
 • Fazla iştahın önüne geçerek iştah kapatıcı bir etki gösteriyor
 • Sindirim sistemine destek olarak hazmı kolaylaştırıyor
 • Aynı şekilde mide bulantılarına karşı da etkili olduğu biliniyor
 • Ağız kokusunun engellenmesine yardımcı oluyor
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi yaygın hastalıkların olumsuz etkilerini azaltıyor
 • Güneş nedeniyle oluşan yanıkları ferahlatmak için kullanılıyor
 • Odaklanma, konsantrasyonu artırma, hafızayı güçlendirme gibi etkiler yaratıyor
 • Alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan cilt ve burun kaşıntılarını azaltıyor
 • Dudak çatlamalarını engelliyor, dudakların daha dolgun gözükmesine yardımcı oluyor
 • Saçlarda oluşan kepek sorunundan kurtarıyor
 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, akne tedavinde kullanılıyor.

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.