x
,

Kuşburnu Tohumu Yağı

KULLANIMI

Kuşburnu yağı, kullanım açısından çok kolay kullanılan bir yağdır. Cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilir ve kötü kokuya neden olmaz.

Aktarlardan aldığınız kuşburnu yağını düzenli şekilde kullandığınız kremlerinizin içerisine eklediğinizde hem ciltte oluşacak mikroplara karşı bir koruyucu hem de ölü hücrelerin canlandırılması için bir aktifleştirici içerik elde etmiş olursunuz. Aynı zamanda kuşburnu yağının sade olarak kullanılması da mümkündür. Bu durumda yağın krem şeklinde masaj yaparak cilde uygulanması gerekir.

Yapacağınız makyajın kalıcılığını arttırmak ve uzun süre kalmasını sağlamak için makyaj yapmadan önce cildinize kuşburnu yağı ile masaj yapmanız önerilmektedir.

Kuşburnu yağı sadece yüzde değil aynı zamanda el, yüz, ayak, bacak, kol ve göğüs gibi vücudunuzun bütün bölgelerinde güvenle kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağı birçok güzellik salonunda aroma terapi yağları içerisinde kullanılmaktadır.

PRATİK MASKE VE KÜRLER

Kepek Yok Edici Kuşburnu Maskesi;

Kepekli saçlara sahipseniz ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız birkaç damla kuşburnu yağını saça masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 30 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacağından, birkaç kez tekrarlanması durumunda da kepek sorunundan tamamen kurtulmuş olduğunuzu görürsünüz. Ayrıca bu uygulama saçlarınıza canlılık ve parlaklık kazandıracağından olumlu sonuç alınan ve sık tatbik edilen bir uygulamadır.

Cildi Temizleyen Kuşburnu Maskesi;

Öncelikle bu maske neden uygulanmalıdır? Bu maske cildi derinlemesine temizler, nemlendirir, yumuşatır, besler, parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Malzemeler;

  • 4-5 damla kuşburnu yağı
  • 1 çay kaşığı katkısız saf ve doğal bal
  • 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt

Hazırlanışı;

Bir kâseye koyacağınız balı iyice karıştırarak yumuşamasını sağlayın.

Sonra balın üzerine kuşburnu yağı ve yağsız yoğurdu da ilave ederek tekrar karıştırın.

Tüm malzemelerin iyice birbirlerine homojen bir biçimde karıştığından emin olun.

MUHAFAZASI

Isı, ışık ve nemden uzak yerde koruyunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

EK BİLGİLER

* Kuru ciltleri nemlendirir;Kuşburnunun zengin oranda E vitamini içerdiğini söylemiştik. İçeriğindeki bu E vitamini cildin nem oranının korunmasında ve kuru ciltlerin yeniden nemlendirilmesinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar.

* Kırışıklıklara karşı koruyucu özelliktedir;Kuşburnu yağı, ciltte yaşlanma ile oluşan çizgilerin derinleşmesini önleyerek cildi sıkılaştırır. Bu özelliği ile aynı zamanda sarkma ve kırışıklık sorunlarına karşı savaşır.

* Hücrelerin yenilenmesini sağlar;Kuşburnu yağı hücre yenilenmesi üzerinde sunduğu aktif etkiler ciltteki cansız hücrelerin yeniden canlı hale getirilmesini sağlar ve bu sayede düzenli kullanımı sonucu cilt daha sağlıklı ve parlak görünür.

* Mikroplara karşı koruyucu etkileri vardır;Kuşburnu yağının cilt üzerindeki bir diğer önemli etkisi de ciltteki mikroplara karşı savaşması ve soğuk aylarda cildi soğuklara karşı korumasıdır.

 Egzama ve akne lekelerinin gitmesine yardımcı olur;Kuşburnu yağında ki temel yağlar, egzama ve aknelerden kaynaklanan izlerin ortadan kalkmasını sağlarlar çünkü cilt yenilenmesi hızlandırır. Bu temel yağlar, cildin esnekliğini ve geçirgenliğini arttırarak kendini tamir etmesini kolaylaştırırlar. A vitamini bu noktada da ciddi bir görev üstlenmektedir.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir;Kuşburnu yağı güçlü bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini vücudun ihtiyacı olan değerleri sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

* Menüsküsü azaltmaya yardımcıdır;Menüsküs rahatsızlığına sahip olanlar, her gün bir fincan kuşburnu çayı içerek çare bulabilirler. Arthritis Research adlı yayın organında, kuşburnu çayı içenlerin menüsküs hususunda içmeyenlere oranla daha fazla yol kat ettikleri belirtilmektedir.

* Saç bakımında önemli rol oynar;Cilt üzerinde olduğu kadar saçlar üzerinde de etkisi görülmüştür. Kuru saçların yeniden canlanmasında ve kuruluğunun azalmasında kullanılmaktadır. Kremlerinizde olduğu gibi kuşburnu yağını şampuanlarınızın içerisinde de güvenle kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağının saç diplerinde oluşan kepek problemlerinin önüne geçilmesinde de kullanıldığı bilinmektedir. Çok ileri derecede kepek problemlerine sahip olunması durumunda maske şeklinde saça uygulanması önerilmektedir. Bu durumda saç dipleri ile birlikte bütün saça sürülen kuşburnu yağının 30 dakika bekledikten sonra yıkanarak temizlenmesi gerekir.

*Güçlü bir antioksidandır.

* İdrar yolları enfeksiyonlarının önüne geçer.

* Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

* Baş ağrısını geçirmeye yardımcıdır.

* İyi bir antidepresandır.

KUŞBURNU YAĞININ CİLDE FAYDALARI

* Cildin nem ve su dengesini korumasına yardım eder.

* Cildin pigment üretimine yardımcı olur.

* Cildin genç kalmasını sağlar.

* Güneş lekelerini giderir.

* Yüzdeki ince çizgileri, kaz ayaklarını, dudak etrafındaki izlerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca mevcut izlerin de derinleşmesini önler. Bu sayede, cildin deforme bir görüntü alması engellenir.

* İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde iyi bir nemlendirici olarak düşünülür. Kronik kuruluğun önüne geçer.

* Cildin canlı görünmesine katkı sağlar.

Sedef egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

* İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 sayesinde onarıcı etki göstererek, ciltteki çatlakların ve kadınların baş düşmanı selülitlerin yok olmasını sağlar.

* Doğum sonucu oluşan çatlakları yok etmeye faydalıdır.

* Gözaltlarında meydana gelen, stres, yorgunluk ve benzeri sebeplerden ortaya çıkan morlukların ortadan kalkmasına yardım eder.

* Yapılan makyajın kalıcı olmasına yardım eder. Bu anlamda, makyaj öncesi cilde sürülerek bazik işlevi görebilir.

* Tırnak bakımında fayda sağlar. Tırnakların güçlenmesine yardım ederek kırılmalarının önüne geçer. Daha parlak ve canlı görünmelerine katkı sağlar.

KUŞBURNU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

* Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.

* Saç derisinde meydana gelen rahatsızlıkların önüne geçer.

* Saç dökülmelerine engel olur.

* Saçın nem dengesini korumasına yardımcı olur.

* Saçların yenilenmesine yardımcıdır.

* Saç için iyi bir nemlendirici ve doğal bir yumuşatıcıdır.

* Saçlar da oluşan kepek oluşumunu engeller.

* Saç derisi üzerindeki kan dolaşımını hızlandırır.

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.