x
,

Kayısı Çekirdeği Yağı

KULLANIMI

Dahilen günde 1 defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak alınabilir. Salatalara eklenebilen kayısı çekirdeği yağı belirli yemek tarifleri için de kullanılabilir.

MUHAFAZASI

Kayısı çekirdeği yağı ,ortalama bir yıl raf ömrüne sahiptir.Bu yağın ,hava geçirmez bir cam veya plastik şişeye koyması gerekir.Aşırı ısı ,özelliklerini bozabileceğinden buzdolabında saklanmalıdır.

EK BİLGİLER

Kalp sağlığına iyi gelir: Kayısı çekirdek yağı kullanımı kalp ve kardiyovasküler sistem için oldukça sağlıklı olabilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı üzerine yapılan araştırmalarda miyokard enfarktüsü yani kalp krizi geçirme riskini azaltmada etkili olduğu ortaya çıkarmıştır.

Cildi besler: Kayısı çekirdeği yağında bulunan gama linoleik asit, cilt tonunu eşitlemek ve cildin sıkılığını korumak için mükemmeldir. Ek olarak, yaşlanmanın tüm sürecini yavaşlatmada gerçekten yardımcı olan Vitamin A ve E açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle, bu yağın cilde uygulanması cildin genç görünmesine, kırışıklıkların ve ince çizgilerin olmamasına destek olur. Yağın antiinflamatuar özellikleri egzama için de etkilidir. Ek olarak, besleyici özellikleri vardır, cildin esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Cildi temizler: Kayısı çekirdeği yağı, şeker ile birlikte temizleyici olarak kullanılabilir. Bu cilt için mucizeler yaratır ve zeytinyağı veya badem yağı kullanırken elde ettiğiniz gibi ışıltılı bir cilt sunar. Biraz şeker alın ve kayısı çekirdeği yağı ile karıştırın. Yüzünüzü bu karışımla dikkatlice ovalayın. Peeling görevi görür ve aynı zamanda cildin ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Yenilenmiş ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ciltteki tüm yabancı maddeleri elimine eder, yüzü temizler, böylece yalnızca üç dakika içinde pürüzsüz ve parlak hale getirir.

Enfeksiyonla mücadele eder: Küçük yanıklar ve yaralanmalar durumunda kayısı çekirdeği yağı uygulaması ağrıyı rahatlatabilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yara izi ve kızarıklıklara karşı oldukça etkilidir. Kayısı çekirdeği yağı, esansiyel yağlarla harmanlandığında, cilt için bir nimet olabilir. Bu yağla beraber uygulanan masaj, herhangi bir cilt problemi için iyi bir çözüm olabilir. Herhangi bir cilt problemi olmasa da, bu yağla yapılan bir masaj, cildinizin güzelliğini ve kuvvetini artırabilir.

Ayak sağlığına iyi gelir: Özellikle kış aylarında ayaklara yapılan bakım ihmal edilmektedir. Kayısı yağı ise inanılmaz derecede nemlendirici etkileri ve cilt tarafından kolayca emilir. Bunun yanı sıra ayak üzerinde kullanmanız tabanı, topuğu ve ayak parmaklarını yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Ayak yıkamalarını keyifli hale getirebilecek üç doğal bileşeni bir araya getirmek güzel bir fikir olabilir. Bunun için şeker, kayısı çekirdeği yağı ve biraz da antioksidan olarak taze zencefili bir araya getirmek yeterlidir.

Saç sağlığına iyi gelir: Soğuk ve kuru havalarda karşılaşılan sorunlardan biri de saçlarımızın nemini kaybetmesidir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemin saçta kalması çok kıymetlidir. Zorlu hava koşullarından dolayı kaybolan nemi geri yüklemenin bazı yolları bulunmaktadır. Kayısı yağı nemi geri kazandırmada en iyi yağlardan biridir. Belli saç ürünleri, ister doğal olsun isterse başka şekillerde, saç telleri üzerinde çalışır. Amaç saç tellerini nemli tutmaktır. Kayısı çekirdeği yağı kullanarak hem nemi geri kazandırırsınız hem de saçlardaki kuruluğu yumuşatmış olursunuz.

Yaşlanma belirtilerini hafifletir: Kayısı çekirdeği yağındaki tekli doymamış yağlar cildi onarıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kayısı çekirdeği yağı yaşlanmayı önleyici mükemmel bir üründür. Kayısı yağı ile yüzünüzü masaj yapmak cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur ve yüz kaslarınızı güçlendirir. Kayısı yağı içerisindeki A vitamini ve E vitamini de cildin yaşlanmasına karşı savaşmaktadır.

Akne ile mücadele eder: Kayısı çekirdeği yağı, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, özellikle akne kaynaklı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Tüm cilt tipleri için uygun bir yağdır. Hafif olması ve komedojenik bir yağ olmaması, sivilceye yatkın ciltler için harika bir nemlendirici olarak çalışmasına destek olmaktadır.

Etkili bir gece nemlendiricisidir: Kayısı çekirdeği yağı muhteşem bir gece yağıdır. Gece nemlendirici gibi kullandığınızda en iyi sonucu alırsınız. Başka bir esans yağı ile birleştirebilir ve sonrasında cilde masaj yapabilirsiniz. Yağı uygulamaya karar vermeden önce cildi temizleyin ve cilde bir toner kullanın. Kayısı çekirdeği yağı cildin gözeneklerinden kirin çıkarılması için de etkilidir, ayrıca tıkanmış gözenekleri açar ve cildi nemli tutar.

Gözaltı nemlendiricisidir: Kayısı çekirdeği yağı göz derisinin altına uygulamak için badem yağına benzer şekilde uygulanabilir. Göz çevresindeki koyu halkaların azaltılması ve şişliğin inmesi için çalışır, ayrıca bu bölgenin çevresindeki cildi güçlendirme olanağı da sağlar. Kayısı çekirdeği yağını düzenli olarak kullanma gözlerin yakınındaki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Ağrı ve iltihaplanmaya iyi gelir: Kayısı çekirdeği yağı, masaj yağı için harika bir seçenektir çünkü cilt tarafından çok çabuk emilir. Kayısı çekirdeği yağı ile uygulanan masaj aynı zamanda, stres, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak gibi faydalara da sahiptir. Bu yağ çok hafiftir ve rahatsız edici değildir, hatta çocuklar ve bebeklerde de masaj için kullanılabilir.

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.