x
,

Kakule

KULLANIMI

Kakule çayı nasıl hazırlanır?

  • Bir tatlı kaşığı kadar kakule tohumu, bir su bardağı kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir. Sıcakken tüketilmelidir.
  • Daha lezzetli ve etkili bir bitki çayı demlemek için, kakuleyi diğer bitki çaylarına da ilave edebilirsiniz.

Kakuleli kahve nasıl yapılır?

Kahvenize aroma katmak için kakule kullanmak isterseniz, Türk kahvesi ya da filtre kahvenin içine her bardak için yarım çay kaşığı bütün ya da öğütülmüş kakule çekirdeğini kahveyle beraber ilave edebilirsiniz.

MUHAFAZASI

Isı, ışık ve nemden uzak yerde koruyunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

EK BİLGİLER

Güçlü bir antioksidandır: Bir antioksidan olan kakule, vücuttaki serbest radikallerin hasarına karşı vücudu korumaktadır. Aynı zamanda DNA’ya da zarar verebilen bu serbest radikaller kakulenin içindeki antioksidanlar sayesinde savuşturulmaktadır. Böylece kakule hem kalp sağlığını, hem cilt sağlığını hem de kan basıncını düşürme de etkili olabilmektedir.

Sindirim sistemine destek olur: Kakule, gaz giderici özelliklere sahip olması nedeniyle sindirim sürecine yardımcı olmaktadır. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Safra akışının artırılmasına destek olan kakule kabızlık, dizanteri, asitlik, hazımsızlık ve mide enfeksiyonları gibi farklı bir dizi sindirim problemleri için ideal bir çözüm olabilmektedir.

Böbrek sağlığına iyi gelir: Kakule idrara teşvik ederek böbreklerde biriken kalsiyumu kaldırmanın yanı sıra kan basıncını düşürerek böbrek sağlığına destek olmaktadır. Düzenli kakule tüketimi böbrek, mesane ve idrar sorunlarına etki ettiği gibi böbrek taşları, nefrit, yanma veya ağrılı idrara çıkma ve sık idrara çıkma gibi durumlarda da faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda, üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça destekçidir. Sonuç olarak, kakule böbrek işleyişini geliştirmek için kullanılabilmektedir.

Kalbe iyi gelir: Kakule potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ile doludur. Bu nedenle kalp sağlığı için oldukça iyidir. Potasyum kan, vücut sıvıları ve hücrelerin temel bileşenlerinden biridir. Yeterli miktardaki potasyum kalp atış hızınızı ve kan basıncını kontrol altında tutmak için gereklidir. Ayrıca, kakule trombosit agregasyonu ve iltihaplanmayı önleyebildiği gibi kan pıhtılaşması ve felç riskini de azaltmaktadır. Kalp sağlığını desteklemek için günde iki bardak kakule çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ağız kokusunu giderir: Eğer kötü nefes için her türlü yolu deneyip bir sonuç alamadıysanız, farklı bir yöntem olarak kakuleyi de deneyebilirsiniz. Güçlü bir baharat olma özelliği taşıyan kakule hoş bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda, antibakteriyel olan kakule ağız kokusunun genel problemlerinden biri olan ağızdaki bakterilerle mücadele etmekte ve etkili olmaktadır. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalı olan kakule ağız kokusu için yardımcı olabilmektedir.

Üst solunum yollarını rahatlatır: Kakule astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olarak, akciğerlerin içindeki kan dolaşımını artırmaktadır. Ayrıca balgam söktürücü olarak kullanılabilen kakule, göğüs tıkanıklığını gidermektedir. Vücudu içten ısıtabilen bir baharat olma özelliği taşımaktadır.

Kanserden korur: Kakule IC3 (indol-3-karbinol) ve DIM (diindolylmethane) içermektedir. Bu fitokimyasallar, özellikle meme, yumurtalık ve prostat kanseri gibi hormona bağlı olan kanserleri savuşturmak için yardımcı kanser savaşçıları olarak iyi bilinmektedir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, düzenli olarak kakule tüketiminin bazı kanser türlerini önlemede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diş ve diş eti sağlığına iyi gelir: Asya halk hekimliğinde, kakule diş ve diş eti enfeksiyonlarının belirtilerini hafifletmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Kakule antiseptik olduğu için diş ve diş etleri sağlığı için oldukça etkilidir. Antiseptik bir baharat olduğu için kakule ile hazırlanan çay günlük olarak diş sağlığı için tüketilebilmektedir.

Karaciğer ve safra kesesine iyi gelir: Kakule, karaciğer taşları ve safra kesesi taşları önlemede etkili olabilmektedir. Sahip olduğu hafif anti-inflamatuar özellikleri ile birlikte idrar yolu ve sindirim sistemi, karaciğer ve mesane taşlarının tedavisinde ideal bir çözüm yolu olabilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında yüzlerce yıldır bu problemlerin tedavisi için kakuleden faydalanılmıştır.

Detoksifikasyon özelliğine sahiptir: Vücuttaki tehlikeli toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için düzenli olarak kakule çayı içebilir ya da kakuleyi yiyebilirsiniz. Kakule zengin bir antioksidan kaynağıdır. Böylece, vücudun detoksifikasyonu için oldukça önemli bir hale gelmektedir. Kakule yardımıyla yapılan düzenli detoks bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi enfeksiyonlarla mücadele etmede vücuda destek olmaktadır.

Diyabete iyi gelir: Kakule yüksek oranda manganez içermektedir. Bu nedenle, kan şekeri ile mücadele edebilmek için mükemmel bir seçim olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, diyabet tanısı konan kişilerde manganez miktarı da düşük çıkmıştır. Düşük manganez düzeyleri diyabeti tetikleyebilmektedir. Sonuç olarak, kakule tüketimi şeker hastaları için akıllı bir fikir olarak kabul edilmektedir.

Depresyonla mücadele eder: Kakulenin aynı zamanda antidepresan niteliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Kakulenin içerdiği uçucu yağ aromaterapi kullanılan başlıca yağlar arasında yer almaktadır. Mide rahatsızlıklarından akciğer hastalıkları tedavi etmeye kadar geniş bir fayda yelpazesine sahip olan kakule, depresyon için de oldukça etkili olabilmektedir.

Kansızlığa (anemi) iyi gelir: Kakule bakır, demir, riboflavin, niasin içerdiği gibi vitamin C açısından da oldukça zengindir. Kırmızı kan hücreleri ve hücre metabolizması için çok gerekli olan bu besin değerleri anemi ile mücadele etmek için faydalıdır.

Astıma iyi gelir: Kakule astım hastaları için en iyi ev çözümlerinden biri olarak görülmektedir. Astımın genel belirtileri olan öksürük, göğüste sıkışma, hırıltılı solunum ve diğer tür sorunlarından kurtulmak için yardımcı olur. İnflamasyon karşı savaşır ve mukozaları çözer. Ayrıca kan dolaşımı da düzenleyen kakule nefes almayı kolay hale getirir.

Kan dolaşımını iyileştirir: Kakule kan dolaşımını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Kakulede vücuttaki kan dolaşımını artırmak için etkili olan C vitamini ve mineraller vardır. Kötü kan dolaşımı genelde sağlık sorunlarının başlama nedenidir. Bu nedenle, günlük olarak kakule tüketimi önerilmektedir.

Kolesterolü düşürür: Daha önce belirtildiği gibi, kakule detoksifikasyon yeteneğinin yanı sıra doğal bir diüretiktir. Aynı zamanda, organları kötü kolesterolden de korumaktadır. Bu doğal baharat kan için inanılmaz bir nimettir ve kanı temizleyerek kolesterol oluşumunu önlemektedir. Böylece vücudun düzgün olarak çalışmasına destek olmaktadır.

Cilt sağlığını destekler: Kakule tüketimi cilt sağlığına faydalı olabilmektedir. Kakulenin sahip olduğu uçucu yağlar cilt lekeleriyle mücadele etmek için cilde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kakule çayının faydaları

Kakule çayı, bazı Güney Asya ülkelerinde yetişen popüler bir baharat olan kakule tohumlarından hazırlanan yararlı bitkisel içecektir. Bu güçlü aromalı çay birçok temel besin maddeleri içermektedir.

  • Kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin olan bu bitkisel içecek günlük olarak tüketildiğinde normal kan basıncı düzeylerini korumakta, kalp atış hızını düzene sokabilmektedir.
  • Kakule çayı gaz, hazımsızlık, mide ekşimesi, şişkinlik ve kabızlık gibi ortak sindirim problemlerini tedavi edebilmektedir.
  • Antioksidan özellikleri dolayısıyla idrar akımını artırarak, vücuttan toksinleri dışarı atmakta, böylece böbrekler ve karaciğer üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
  • Kakule çayı antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle düzenli olarak içmek diş çürümesine ve boşluklara neden olan mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir.
  • Kakule çayı solunum sisteminde yaşanan öksürük, boğaz ağrısı ve tıkanıklık gibi soğuk ve gribin ortak semptomlarını rahatlamaktadır. Bu bitkisel çay, aynı zamanda astım için etkili bir ilaç olarak kabul edilmektedir.
  • Günlük olarak tüketilen kakule çayının stres ve depresyon hastaları için faydalı olduğu ispat edilmiştir.
  • Pamuk yardımıyla kompres olarak uygulanan soğuk kakule çayı, küçük kesikler veya böcek sokması için cildi rahatlayabilmektedir.

Kakulenin zararları

Kakule ağız uygun miktarlarda yoluyla alındığında güvenli olarak kabul edilmektedir. Bilinen bir yan etkisi gözlemlenmemiştir.

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde tıbbi miktarlarda kakule tüketmenin tamamen güvenli olup olmadığıyla ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle güvenli tarafta kalmak için gıdaların içinde az miktarda tüketmeye dikkat edilmelidir.

Safra taşları: Eğer safra taşı sorununuz varsa genellikle gıda bulunandan daha büyük miktarlarda kakule almayın. Kakule tohumu safra taşı koliğini (spazmodik ağrı) tetikleyebilir.

 

 

 

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.