x
,

Gül Yağı

KULLANIMI

Haricen masaj yapmak suretiyle cilt bakımında kullanılabilir. Cildi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olur.

MUHAFAZASI

Oda sıcaklığında (15-30°C) muhafaza ediniz.Isı, ışık ve nemden koruyunuz.Çocukların ulaşamayacağı yerde tutunuz.

EK BİLGİLER

Depresyonla mücadele eder: Gül yağı depresyonla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Herhangi bir nedenle ortaya çıkan depresyonu gidermek kişiye destek olarak kaygıları azaltır. Bir antidepresan olarak kabul edilen akut depresyon hastalarına veya rehabilitasyon geçiren hastalara hayatlarını olumlu yönde etkilemek için rutin ve düzenli gül yağı önerilebilir. Bu yağ aroma terapide yaygın olarak kullanılır ve olumlu düşünceler, ruhsal rahatlama, sevinç, mutluluk ve umut duygularını çağırır.

İnflamasyonla mücadele eder: Gül esansiyel yağı, yüksek ateşli bir hastayı iltihapları sedasyon altında sakinleştirir. Mikrobiyal enfeksiyon, zehirli maddelerin yutulması, hazımsızlık ve dehidrasyona bağlı diğer inflamasyon vakalarında da yararlı olabilir. Gül yağı romatizma, artrit, gut ve ateş ile ilişkili durumların azalmasına yardımcı olabilecek bir yağdır.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele eder: Gül yağları, viral enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Uçucu yağlar vücut tarafından kolayca absorbe edildiğinden etkiler anında gerçekleşir. Araştırmalar ayrıca, gül özü yağının vücuttaki hücreler tarafından absorbe edildiğinde, virüsün penetrasyonuna karşı özel bir direnç kazanacağını da bulmuştur. Virüsün hücrelere girip enfeksiyona uğramasını önleyen bir kalkan oluşturur. Gül özü yağı ayrıca çok etkili bir antibakteriyeldir. Vücudu bakteriyel saldırılara karşı da korur.

Kan dolaşımını artırır: Gül özü yağ vücut masajları için kullanıldığında, kan dolaşımını geliştirir. Bu nedenle, gül yağı kişiye terapötik bir his sunmaktadır. Ayrıca, lenfatik sıvıların drenajınını da sağlamaktadır. Sinir sistemi, bezler ve kaslar gül yağı tarafından uyarılır ve bu da kan dolaşımını arttırır. Sonuç olarak vücutta derin bir detoksifikasyon meydana gelir.

Bağışıklık sistemini artırır: Gül yağı güçlü antiviral özelliklere sahip olduğu için bağışıklık sistemini artırmaya büyük oranda yardımcı olabilmektedir. Daha önce de bahsedildiği gibi, gül yağı enfeksiyonla mücadele eder ve vücudun bakterilere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Ayrıca, bağışıklık sisteminde önemi büyük olan beyaz kan hücrelerini uyarır. Gül yağı enflüanza virüsü için de çok etkilidir.

Spazmla mücadele eder: Gül yağının antispazmodik özellikleri nedeniyle, özellikle solunum sistemi ve bağırsaklarda kas sağlığını desteklediği ve bacaklardaki krampları önlediği için tercih edilmektedir. Ayrıca reflüyü önlemeye yardımcı olur ve idrar kesesi kaslarındaki kuvveti destekler. Bağırsak kaslarına etki ettiği için atıkların ve toksinlerin vücuttan temizlemesine yardımcı olabilmektedir. Vücudun genel refahı için oldukça güvenli ve etkili bir müshildir.

Sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir: Gül yağı büzücü özelliği, diş etleri ve dişleri, tırnakları ve saç köklerini güçlendirir ve kırışıklıkları azaltır. Gözenekleri ve tonlamayı derinlemesine temizlerken cildinizi normal nem dengesine getirir ve doğal, sağlıklı parlaklığı teşvik eder. Aynı zamanda kesiklerde ve yaralarda kan damarlarını daraltarak kan akışı durdurmak için çalışır ve yaşlanma sürecinde etkilenen kasların sıkılığını desteklemeye yardımcı olur.

Afrodizyaktır: Gül oldukça popüler bir afrodizyak olarak bilinmektedir. Bunu yapan temel unsur çiçeğin sahip olduğu temel yağdır. Hoş kokusu sizi uyandırır ve başarılı bir cinsel yaşam için gerekli olan romantik duygularını dile getirirken libidoyu artırır. Bu, cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon ve partnerler ile cinsel aktivitede genel ilgisizliği azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim sistemine iyi gelir: Gül yağı mide ağrısını rahatlatabilir. Mideyi rahatlatır, sedasyon iltihaplanmasını sindirir, düzgün çalışmasına yardımcı olur ve enfeksiyonlarla mücadele eder. Aynı zamanda aşırı asit üretimi ve mideye salınması nedeniyle sıklıkla gelişen ülserlerden korur. Aşırı asit, mide ekşimesi, hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromu, fazla gaz, etkilenmiş bağırsaklar ve şişkinliğe neden olabilmektedir.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Gül yağı astım, öksürük, tıkanıklık ve ateş gibi solunum problemlerini hafifletme özelliği ile de bilinmektedir. Aromaterapi uygulayıcıları sıcak suyla dolu olan geniş bir kapta üç ila beş damla gül yağı koyarak bunu uygulamaktadır. Bu yöntem, akciğer veya boğaz sorunlarıyla uğraşan kişilerin rahatlamaları için teneffüs edebilecekleri buharı açığa çıkarmaktadır.

Cilt tahrişini hafifletir: Gül yağının en popüler sağlık faydalarından biri ise cilt tahrişini ve iltihaplanmayı azaltma yeteneğidir. Eğer hali hazırda evinizde gül yağı içeren losyonunuz yoksa, satın aldığınız topikal bir kremin katkı maddesi olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulanma yapmadan önce yüz kremine iki damla gül yağı ekleyin.

Ağrıları hafifletir: Gül yağı burun tıkanıklığı, kramp, şişme ile ilişkili ağrıların tedavisinde sıcak veya soğuk kompres olarak uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemini sıcak ya da soğuk suyun üzerine dört ila altı damla gül yağı ekleyerek uygulayabilirsiniz. Daha sonra bir bez veya küçük yüz havlusunu suya batırın, fazla sıvıyı sıkın ve kompresi doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Kadın sağlığına iyi gelir: Kadınsal rahatsızlıklarla problem yaşayanlar ve bu konuda zorluk çekenler için, gül özlü yağı tedavide oldukça etkilidir. Sıklıkla meydana gelen kadınsal rahatsızlıklar arasında tümör, kanama, düzensiz dönemler gelmektedir. Menstrüasyonda düzen olmasına destek olan gül yağı, kişinin ruh halini kontrol etmesini de mümkün kılmaktadır. Hormonal dengesizlik, şişkinlik, kramp, aşırı yeme ve aşırı kanamaya neden olabilmektedir.

Kanı ve vücudu temizler: Gül özü yağlarının en büyük yararı, kanı temizlemek ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktır. Vücudunuzun toksinlerden arınmış olması ve kanının temiz olması durumunda, cilt hastalıkları, kızarıklık hatta kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli ciddi durumlardan korunursunuz.

Saç sağlığını destekler: Bu uçucu yağın büzücü özellikleri saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, saç büyümesini desteklemektedir. Saçınıza kokulu, parlak bir görünüm kazandırmak için doğal esansınıza ek olarak gül yağı ekleyebilirsiniz.

Cilt sağlığını destekler: Gül özü yağının topikal uygulanması cildinizi nemlendirir ve erken yaşlanmanın belirtilerini azaltır. Antiinflamatuar özelliklere sahip olan gül yağı akneleri ve iltihaplı deri durumlarını etkili bir şekilde iyileştirir. Cildi parlatır, lekeleri ve yara izlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Tavsiyeler

Tüm uçucu yağlar gibi gül yağını kullanmak için uygulayabileceğiniz çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Gül yağının sağlığa olan faydalarının ve hoş kokusunun tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

  • Zengin aromatik bir ev masaj yağı parçası olarak topikal şekilde cilde uygulayın. Önce uygun bir taşıyıcı yağla seyrelttiğinizden emin olun. Seyreltme yapmak için pek çok yağ bulunmaktadır. Tatlı badem, hindistan cevizi ve jojoba popüler seçeneklerdir ancak kullanabileceğiniz diğer pek çok seçenekten bazılarıdır. Bu sizin kişisel zevkinize bağlıdır.
  • Bulunduğunuz ortama gül yağı yaydığınızda kaygı, depresyon ve stresi hafifletmek için size yardımcı olabilecek hoş bir koku verir.
  • Cildinizi yenilemek ve nemlendirmek için yüz temizleyicilerinize veya vücut jellerinize birkaç damla gül yağı ekleyebilirsiniz.
  • Şişeden, mendilden ya da avuçlarınızın içinde ovuşturduktan sonra doğrudan solunum yoluyla gül yağını teneffüs edebilirsiniz.
  • Gül yağı sandal ağacı, limon, lavanta ve ylang ylang da dahil olmak üzere uçucu yağa çok iyi harmanlanmaktadır.

 

 

1
×
MERHABA... Ben Şifalı Dükkanda Görevli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bana hastalığınızın veya şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size hangi bitkileri ve ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.